Królik miniaturowy jest łagodnym, czystym, cichym oraz łatwym w utrzymaniu zwierzęciem, stąd coraz częściej zajmuje miejsce psa czy kota w naszych mieszkaniach. Jednak, zanim udamy się do sklepu zoologicznego, powinniśmy rozważyć parę kwestii. Przede wszystkim należy ustalić, czy którykolwiek z członków rodziny nie jest uczulony na sierść zwierzęcia. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie testów u alergologa. Ponadto należy pamiętać, iż królik żyje około 8 lat i przez tak długi okres będzie wymagał naszej stałej uwagi. Jeżeli w domu przebywają inne zwierzęta, należy z wyprzedzeniem określić ich podejście do nowego przybysza.
W sklepie zoologicznym.
Przed zakupem królika należy dokładnie mu się przyjrzeć, zwrócić uwagę na stan futerka (czyste, gęste, wolne od pasożytów), oczu (brak łzawienia, stanu zapalnego), nosa (brak wysięku), uszu (czyste, brak wydzieliny), okolicy odbytu (czysta, sucha) oraz sposób zachowania (żwawy, reagujący na bodźce). Należy zapytać sprzedawcę o wiek zwierzęcia (powinien mieć ponad 7 tygodni, ponieważ wiek odsadzenia od matki wynosi przeciętnie 4-6 tygodni). Jeżeli zwierzę ma ponad 4 miesiące należy uzyskać zapewnienie na piśmie, iż nie miało kontaktu z królikiem płci przeciwnej, gdyż często się zdarza, iż nieświadomy właściciel nabywa zwierzę ciężarne. Królik uzyskuje dojrzałość płciową w wieku 4-6miesięcy.
Ryc. 1. Prawidłowy wygląd gałki ocznej.
Ryc. 3. Zdrowy królik w wieku 8 tygodni.
Ryc. 2. Prawidłowy wygląd nozdrzy.
Klatka
Optymalna klatka dla królika ma następujące wymiary: długość >100cm, szerokość >60cm, wysokość >60cm. Powinna stać w miejscu nienarażonym na przeciąg, hałas oraz duże nasłonecznienie. Na jej wyposażenie składa się poidełko (o pojemności 500 ml; ustnik powinien być wyścielony od wewnątrz gumowym tworzywem, w celu wyeliminowania hałasu podczas picia) , pojemnik na siano, miseczka (ciężka, ceramiczna), kuweta (trójkątna bądź przeznaczona dla kotów 25x35cm) oraz półeczka umożliwiająca spokojny odpoczynek. Dodatkowo można wstawić drewniany domek, który udzieli królikowi schronienia.
Ryc. 5. Klatka umożliwiająca bezpieczne wskakiwanie i wyskakiwanie.
Ryc. 4 . Półka umożliwiająca odpoczynek.
Jako podłoże można zastosować podkład higieniczny bądź dywanik . Często polecana słoma może podrażniać ciało królika a nawet wywołać urazy np. gałki ocznej. Warto także zaopatrzyć królika w drugą kuwetę w innym pomieszczeniu, by miał możliwość załatwiania swoich potrzeb podczas pobytu poza klatką. W kuwecie powinien znajdować się granulat wykonany z naturalnych produktów, wiążący zapachy i posiadający dużą chłonność. Górna część klatki powinna być ocynkowana (a nie pokryta sztucznym tworzywem), gdyż w ten sposób jest bezpieczniejsza dla obgryzającego kratki królika.
Najczęściej spotykany typ klatki w sklepach zoologicznych posiada wejście z ruchomymi drzwiczkami, które stanowią pewne zagrożenie dla pupila. Mianowicie podczas wskakiwania bądź wyskakiwania z klatki często dochodzi do zranienia zwierzęcia poprzez wyrwanie pazurka lub uwięźnięcie łapki z następowym jej zwichnięciem lub złamaniem. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest klatka z wejściem przedstawionym na ryc. 5.
W klatce może znajdować się także sepia czyli kość mątwy (przeznaczona dla ptaków), która jest bogatym źródłem wapnia oraz lizawka (sól mineralna). Jednak nie są one konieczne w przypadku karmienia zwierzęcia zbilansowaną karmą. Ponadto należy zaznaczyć, iż kolorowe wapienka sprzedawane w sklepach zoologicznych są bardzo wątpliwym źródłem składników mineralnych.
W trosce o rozrywkę królika można zainstalować w klatce różne gałęzie do obgryzania oraz tunele owinięte siankiem i ziołami, które przy okazji zapewniają sporą dawkę ruchu ( patrz ryc. 16.).
Stosunek do innych zwierząt.
Króliki są zwierzętami walczącymi o hierarchię, więc utrzymywanie ich razem w jednej klatce nie jest dobrym pomysłem. Ewentualnie można na to pozwolić królikom różnej płci i wcześniej wykastrowanym. Są to zwierzęta o łagodnym charakterze, więc można umożliwić im kontakt z innymi domownikami np. psem czy szynszylą, jednak zawsze wcześniej należy ocenić ich wzajemny stosunek do siebie np. przez postawienie dwóch klatek obok siebie. Nie należy dopuszczać do kontaktu królika z kotem oraz fretką.
Ryc. 8. Otwór płciowy samca jest okrągły.
Ryc. 7. Otwór płciowy samicy jest podłużny.
Ryc. 6. Królik i szynszyla mogą żyć zgodnie.
Określenie płci.
Przy zakupie młodego króliczka bardzo ciężko jest określić jego płeć. Najczęściej opiekun dowiaduje się, czy właściwie dobrał imię dla swojego pupila, dopiero w wieku osiągnięcia przez niego dojrzałości płciowej.
Zniszczenia.
Królik powinien swobodnie poruszać się po mieszkaniu, które należy odpowiednio wcześniej przygotować. Najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie kabli elektrycznych oraz wszelkich trujących roślin pokojowych. Gdy w mieszkaniu znajdują się gładkie powierzchnie (np. parkiet) warto zakupić dywanik, na którym królik będzie mógł kicać bez możliwości poślizgu. Gdy królik wyrządza szkody, należy zwrócić jego uwagę przez głośny krzyk czy klaśnięcie w dłonie i natychmiast przenieść go do klatki. Konsekwencja takiego zachowania wkrótce zaowocuje nienagannym zachowaniem zwierzęcia. Ponadto należy zapewnić pupilowi sporą dawkę ruchu, co pomaga zniwelować jego niszczycielskie zapędy( patrz ryc. 22. ) W ten sposób wychowane króliki mogą być pozostawiane bez nadzoru, nie wyrządzając przy tym najmniejszych szkód. Jednak, aby to osiągnąć potrzeba czasu, cierpliwości i dobrej znajomości swojego zwierzęcia.